Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Tady najdete mé trable se zdravím, ať už jsem si je způsobila sama, nebo jsem k nim přišla jak slepý k houslím. 
 
11.2.2020
Toto je naposledy, co o mne uslyšíte nebo si přečtete. Zdravím všechny hodné lidi s psího nebe. Vím, že jsem zarmoutila všechny blízké, ale prostě nad kombinací stáří a chronických nemocí se prostě nedá zvítězit. Vím, že teď páníčkovi, který tady vše za mne napsal a píše i tuto poslední zprávu teď tečou po tváří slzy, ale vzkazuji mu nebuď smutný, mám se teď dobře nic mne nebolí a běhám tady se spoustou psích kamarádů, kteří neměli to štěstí jako já a odešli svým páníčkům dříve než já. Udělal jsi pro mne soběma paničkami vše co se dalo, byla jsem s váma více než třináct let, ale prostě přišel čas se rozloučit. Jo a ta hořící svíčka, kterou mám na svém hrobečku na zahradě, kde jsem strávila celý svůj život se mi opravdu líbí a hezky se na ní tady shora kouká, okamžitě najdu domov, kde jsem prožila celý život  a sleduji jak se vám daří.
ČAU A PAC. 
  
6.1.2018 
To to letí, už jsem zase o nějaký ten růček starší. Ale pořád bojuju. Zdravíčko drží, sem tam nějaký ten záchvatek. Sem tam nějaké jiné menší trable, ale prášky které beru mne drží na světě tak, že se z něho můžu radovat i se svými páníčky.Už sice nejsem žádný "ďábel", ale pořád ráda chodím na procházky, i když už nesmí být moc dlouhé. Moje nejmilejší disciplína je ovšem spánek, ale jen proto, abych nabrala síly a ukázala tomu velkému bílému psisku, co mi chodí okolo mého plotu,  kdo je na opačné straně pánem.
10.10.2016
Jen krátká zprávička. Byla jsem na takzvaném screeningu, tak to nazývá pan doktor. Páníček tomu říká "přebrus". Vzali mi krev a moč a poslali to do laborky. Výsledky jsou celkem fajn. Jenom jsem měla neměřitelnou hladinu hormonu T4, kterou vyrábí štítná žláza. Veterinář doporučil páníčkovi, aby mi dával dvojnásobné dávky LETROXU a ať si prý dává pozor, že za čtrnáct dnů ze mě bude raketa. Páníček se začal obávat, že se o něco přerazím už třetí den od zvednutí dávky. Jsem podstatně veselejší, hravější a živější než jsem byla. Páníček si myslel, že ta moje letargie má příčinu v prášcích na epilepsii, ale bude to nedostatkem hormonu. Prý řádím jak za dob štěněte - no tak snad to přežiju.
6.3.2016
Dlouho jsem se neozvala, ne že by mi bylo blbě. Užívám si života. Je ze mne zase ten správný vendeén, vyvádím neplechy, proháním cizí psy okolo plotu, páníčky vítám jako bych je měsíc neviděla, i když je to sotva pět minut. Léky se podařilo  všechny nemoci dostat pod kontrolu, ale bez nich bych tu asi nebyla. Co se týče epileptických záchvatů, ty mívám asi jednou za týden. Vzhledem k práškům, které beru jsou velmi slabé a trvají maximálně 15 vteřin. Není to žádné zemětřesení, jako to bývalo dříve a většinou po nich bývám jen trošku desorientovaná.Pan doktor říká, že se jedná o záchvaty parciální, které ana mém zdraví nezanechávají žádné následky. Páníček říká, že asi budu za chvíli ten nejdražší pes na světě, měsíčně ho na lécích stojím 7 tisíc. Ale slyšela jsem jak říkají, že jsem rodinný příslušník a ti se neopouštějí. Taky jsem jim za to vděčná, včera jsem se jim vyčůrala do koupelny, heč. 
23.8.2015
Tak už přišly poslední výsledky krve a moči. Pan doktor říkal, že už jsem stabilizovaná a všechny nemoci jsou pod kontrolou.S páníčky si zase užívám procházky a dokonce jsem si už vyskočila do mého oblíbeného křesýlka, jo tam už jsem nebyla půl roku. Taky jsem shodila z 20,7 na 16,7 kg, tak mě pan doktor pochválil.
Na epilepsii beru Gabapentin, Keppru, Libromide a Phenaemal.
Na žíznivku beru Minirin.
Na srdíčko Vetmedin.
Na Cushingův syndrom Vetoryl
Na štítnou žlázu Letrox. ten jsem musela zase začít brát, protože výsledky krve nebyly dobré.
11.8.2015
Tak prozatímně žiju, výčet mých současných nemocí je: Epilepsie, Diabetes insipidus (žíznivka), srdeční nedostatečnost a Cushingův syndrom. Játra a ledviny se spravují, krev už taky začíná být v pořádku, přestala jsem si píchat inzulín a brát léky na štítnou žlázu. Prý se s tím dá v pohodě žít no a páníčci prý už vědí, co budou dělat s penězmi co vydělají, jak to mysleli?????
27.7.2015
No a mám po operaci, děloha šmik, vaječníky šmik, vše muselo ven, protože děloha byla zanícená  a na vaječnících jsem měla cysty, jenom deseticentimetrová jizva na břichu. Pan doktor si od toho slibuje odstranění cukrovky, snížení epileptických záchvatů a dalších věcí, no samá pozitiva - příští rok Jugoška a za dva roky první štěně (no to už asi nepůjde). Já budu ráda, když tady s páníčky ještě chvilku budu moci na tomto světě pobýt. Trošku mě mrzí, že museli kvůli mě zrušit dovolenou, aspoň vím, že mě mají rádi.
22.7.2015
Tak zítra jdu na operaci, přijdu o vaječníky a o dělohu, hmmm stejně jsem to nikdy k ničemu neměla.  
18.7.2015
No, tak jsem se chvilku neozvala, ale to ne proto, že bych tak dlouho neměla žádný problém, to spíše naopak, bylo toho tolik, že paníčci nevěděli kde dříve skočit. Záchvat stíhal záchvat, stále jsem brala více a více prášku, no a k tomu přibyly starosti s vedlejšími účinky toho všeho, co jsem sezobala. Nedávno to skončilo tak, že jsem se přestala hýbat no a svět mi byl vcelku ukradený. Už jsem tady na tom světě ani nechtěla být. Jenomže jsem byla donesena k panu doktorovi a ten říká: "to není pes k utracení, budeme léčit." Potom, co zjistil, že mimo epilepsie mám ještě cukrovku a nějaký "Cushingův syndrom" a játra a ledviny už nějak špatně fungují, zpřeházel mi všechno dávkování léku, chodila jsem na injekce a kapáky, nejspíše půjdu minimálně na kastraci, nebo mi vezme rovnou celou dělohu. To napíšu později, výsledek je, že momentálně běhám jako rybička a svět mě zase bavííííííí!!!!!!! 
 
19.2.2015
Dneska  dvakrát. poprvé mě to skolilo mimo pelech. V poledne jsem byla venku na sluníčku a najednou to se mnou začlo mlátit. Jo a večer, to už jsem vystrašila i páníčka. Vydávala jsem při záchvatu takové hrozné zvuky, že panička s hrůzou utekla, no páníček to u mně vydržel, ale viděla jsem, že mu není zrovna dvakrát veselo. Po konzultaci s vetem mi přidají další druh antiepileptik, takové, které by mě neměly oblbovat a mohla bych se normálně radovat ze života a ne ležet jak pytel. Je to nějaký lék  Keppra, ale panička přišla z lékárny a tam jí řekli, že se jim ho nepodařilo sehnat, tak v pondělí se uvidí, snad to do té doby nějak přežiju.
18.2.2015
No, už to ani nepočítám, bylo to tady zase.
15.2.2015
A další záchvat. Beru spoustu prášků, už jsem z toho hotová. celý den spím a když konečně chci vstanout nemůžu, neposlouchají mě zadní nohy.
12.2.2015
Špatný rok, a byl tady další záchvat, zase jen kratičký, do půl minuty, ale už mě to zmáhá. páníček už si pořídil dětskou chůvičku. ať mne má pořád pod kontrolou a něco nezaspí.
27.1.2015
A pořád to není dobré, dneska jsem zase chytla malý záchvat, trvalo to jen půl minutky. Pan doktor mi upravil dávkování léku. Jsem pořád zfetovaná. Nohy mě neposlouchají, ztrácím orientaci a do všeho vrážím a nejraději pořád ležím jak placka a spím.
15.1.2015
Porada s vetem nepomohla! I když mám zvýšené dávky léků chytla jsem to dneska 3x za sebou s intervaly asi jedna hodinka. Páníček spí zase se mnou, dal mi dvojnásobnou dávku léků, no usnula jsem hned, jak po pěti pivech, a chrápala prý jsem jak starý chlap.
8.1.2015
Tak doufám, že to nebude jak na nový rok, tak po celý rok. 22:00 lehký záchvat, 23:30, tak ten už stál zato. Páníček spí se mnou v pelechu, aby mě pohlídal, kdyby se to nějak rozjelo, aspoň něco. Zítra je porada s vetem!
30.12.2014
Tááák jsem se těšila na Silvestra až jsem z toho dostala další  záchvat, už aby ty svátky skončily.
23.12.2014
Tááák jsem se těšila na Ježíška až jsem z toho zase dostala záchvat. Teď už vet zakročil a upravil mi dávky prášků.
22.11.2014
Tak zase jedna malá příhoda. Je to sice po necelém měsíci, ale byl to takový malý záchvat, ani jsem si ho moc neužila a bylo po něm. Tak ještě vydržíme než to prozradíme vetovi. 
30.10.2014
Nebe už není modré. Mám zánět průdušek, hrtanu, hltanu a bůh ví čeho ještě. Prý jsem se musela někde napít ledové vody, no co já vím, asi jo. Budu muset přestat chlemtat vodu z každé kaluže, kterou na procházce uvidím. 
26.10.2014
Tak zase jeden záchvatek, netrval ani minutu, a ani moc jsem se u něj nenazmítala, takže fajn, nebe je modré, všude zpívají ptáci a mám se dobře. 
18.10.2014
Tak už jsem zase veselá a vše se vrací do normálu. Snad už mám na delší dobu pokoj od různých trablů se zdravíčkem. 
29.9.2014
Tak se mi zase něco povedlo. Tak mám epilepsii, problémy se štítnou žlázou, no a teď ještě se slinivkou. No tak nějak najednou mě to skolilo. Přestala jsem žrát, pořád jsem blila a ještě jsem se k tomu v noci posrala. Páníček se na mě nemohl dívat, tak mě vzal k vetovi, no a všechno bylo špatně, prý ještě jeden den a bylo po mě. Zase jsem vyfasovala spoustu léků a místo žrádla jsem chodila na kapačky, celkem jsem 5 dnů měla hladovku a teď mám nasazenou dietu a pomalu zase začínám přijímat potravu. Ale jinak se mám fajn. Páníček se mnou spal celý týden v mém pelechu, aby mu něco neuniklo a už to začíná vypadat dobře, tak snad to nezaštěknu. 
31.8.2014
To to letí, už tři čtvrtě roku jsem nic nenapsala. teda páníček, já to se svýma tlapkama nedovedu. Jsem živá a zdravá, teda v rámci možností. Pár záchvatů jsem za tu dobu měla, ale pořád to je přibližně jednou za tři měsíce. Prášky, které jsem brala, hlavně ten Phenaemal mi začal dělat neplechu na játrech, tak mě teď vet pomalu převádí na jiný druh, který nemá na játro nepříznivé účinky. Jmenuje se to Libromide a z toho Phenaemalu mi už zbyla jenom čtvrtka 2x denně. Tak uvidíme jak to bude dál.
5.12.2014
Mám po další doktorské návštěvě. Místo pozdravu mi vzali krev, píchli do mě nějaké svinstvo, pak mi udělali fotku a poslali mě domů. Ať přijdu zase za hodinu a půl. Vet říkal, že plíce a slezinu mám v pořádku, dále zjistil, že mám trošku menší játra, ale žádný problém v tom nevidí. Výsledky těch dvou odběrů krve budou až příští týden. Jednalo se o to, že mi vzal krev, píchnul mi nějaký hormon a pak zase vzal krev, aby se zjistilo, jak tělo ten hormon rychle odbourává.
29.11.2013
Tak jsem byla na dalším vyšetření krve. No, žádné dobré zprávy. Vet zjistil, že mám dost nízkou hladinu hormonu štítné žlázy, tak baštím další prášky.  Navíc se mi oproti minulému vyšetření ještě více zvýšila hladina červených krvinek. Příští týden půjdu na další odběr, potom mi doktor píchne nějakou injekci a za hodinu a půl mi udělá další odběr. Problémy s štítnou žlázou prý mají vliv na epilepsii a zároveň tak vysoká hladina červených krvinek...krev je potom hustší a orgány včetně mozku se špatně okysličují. No, tak jsem nakoupila, až budu vědět víc, ozvu se. Vypadá to, že za chvíli páníčci nebudou muset kupovat žádné granule. Ráno si dám pár pilulí, večer znova a budu "nažratá". 
8.11.2013
Dneska jsem chytla takový malý záchvatek. Výjimečně to bylo v 8 hod ráno, trvalo to chvilinku a ani jsem u toho nehrabala nohama, jen jsem se tak jakoby "šponovala" a byly jsem poslintaná. Letos to byl 4. záchvat a od toho posledního to trvalo něco málo přes 2 měsíce. Paniček bude určitě volat vetovi. Šmarjá už jsem tam teda dlouho nebyla!! .....Tak vet mi zase trošku zvedl dávku léků , které beru, ale není to nic dramatického. Jinak říkal že byl na nějaké konferenci a že se má u nás brzo objevit nějaký nový lék na epilepsii, který má méně vedlejších účinků, takže až prý to tady bude, tak ho vyzkoušíme.
30.10.2013
Tak prozatímně to vypadá dobře. Hodnoty bílých krvinek poklesly, takže zánět se nezhoršuje. Vyšetření kostní dřeně dopadlo tak napůl. Něco prý tam je, ale co to vet ještě neví. Za tři týdny půjdu znova na krev.
15.10.2014
To byl ale fičák. Přišla jsem na veterinu. Místo pozdravu jsem chytla dvě včelky do prdele, za chvilku ještě jednu. Pak jsem usla. Když jsem se vzbudila, měla jsem na zadku místo asi 10x10 cm bez chlupů...šmarjá jak já se teď můžu ukázat u vrat!! K tomu ještě vyholené břicho a bolela mě kyčel. Vet říkal, že mi vzal kostní dřeň, ještě trošku krve a udělal rentgen a SONO. Dostala jsem prášky na vyléčení zánětu no a výsledky teprve budou.
14.10.2013
Tak jsem byla dávat zase krev, aby jsme věděli jak na to jsem a asi se blíží nějaký průser. V telefonu jsem jenom slyšela, že má páníček ještě jednou se mnou přijít, že se znovu udělají odběry krve, a že mi vezmou kostní dřeň. Pak ještě něco mluvili o leukocytech, zánětu, krvi a leukémii. Sice nevím co to znamená, ale vůbec mi ty slova nejsou sympatická, boha co jsem komu udělala??
6.9.2013
Po skoro pěti měsících je tady další záchvat. Páníčci zjistili, že jsem si ho odbyla, až když jsem po něm přišla domů a vychlemtala najednou plnou misku vody. Páníčkovi to nedalo, šáhl mi na fousy a zjistil, že je mám poslintané, tak vzal baterku a šel se podívat do boudy a tam ty slintule našel taky. Dneska jsem byla na procházce se psem, kterého moc nemusím, no a navíc mě potom malá panička na moji vlastní zahradě zavřela do klece a on si tam mohl volně pobíhat. to mě asi rozhodilo a záchvat byl tu.  
11.4.2013
Potichoučku, polehoučku jsem se dneska prospala k dalšímu záchvatu. Ani páníčky jsem nevzbudila. Ti na to přišli, až jsem po záchvatu začala bloumat po pokoji a hledat, kde bych co sezobla, protože vždycky po něm dostanu hlad. Záchvat byl vcelku v pohodě, ani jsem se nemotala, ani jsem nebyla dezorientovaná, prostě jsem si to odbyla, napila se najedla se vyvenčila a šupajdi spát. Páníček to i tak konzultoval s vetem a když mu řekl, že jsme se s moji kamarádkou Bárou špásovali od rána až do večera venku po té dlouhé zimě, kdy jsem se furt válela na pelechu, že je mu to jasné. No zkrátka přibyla mi k zobání půlka malého prášku jak ráno tak večer.
28.3.2013
Dneska jsem byla zase u veta, ale nebojte se, nic mi není. Chytla jsem dvě včelky mezi lopatky - tedy myslím každoroční očkování, abych nebyla vzteklá a ještě proti nějakému dalšímu svinstvu, už nevím jak se to jmenuje. Pan doktor mi vzal ještě trošku krve, aby se mi zase podíval na to, jak mi fungujou játra.
19.1.2013
Dodržela jsem celkem časový horizont kdy se vet ani páníček ještě moc nemračí.Chytlo mě to po 3 měsících a 19 dnech. Takže v podstatě dobrý. Důležité bude, aby to na mě nepříšlo v nějaké krátké době znova.
30.9.2012
No a další záchvat - dnes před jednou hodinou v noci. Průběh normální. Jenom mi trvalo dýl, než jsem zase potom usla. Páníček bude volat vetovi, aby měl přehled. Na zvýšení dávky léků to nejspíše ještě není. Záchvat jsem dostala asi po 40 dnech.
29.4.2012
Tak už jsem se dočkala! V tom špatném slova smyslu. Dneska jsem to chytla neobvykle o půl páté ráno. Páníček mě slyšel jak jsem vyštěkla, tak mě přišel kontrolovat, abych si neublížila. Jinak měl záchvat normámlní průběh. Odbyla jsem si své dvě minutky, napila jsem se, pojedla něco medu a piškotků, zašla se vyvenčit, no a pokračovala jsem ve spaní. Od posledního záchvatu uběhlo bez jednoho dne 8. měsíců, což je paráda, dneska budeme asi slavit, to jsem zvědavá co mi dají jako dárek!
17.2.2012
Brrrr, to byly ale mrazy. No jo,když ale čůrat a kadit se musí ven. Týden teplota ve dne nestoupla nad -11 stupňů a v noci to táhlo na -20. Nejprve mi začalo téct z nosu a pak se na mne páníček kouknul a jenom řekl jedem! Hydrovit, Erdomed, Xiclav, Cimalgex, to všechno musím baštit a k tomu jsem zase chytla jednu včelku u veta. Jinými slovy zánět průdušek. Ale baštit mi pořád chutná.
1.2.2012
Tak dneska jsem se konečně zbavila toho protivného límce. Stehy mi pan doktor vyndal opatrně, ani to nebolelo a kyž se na to tak dívám zpětně, vlastně jsem se měla líp, než kdybych byla zdravá. Páníček spal celé 4 dny se mnou v pelechu. Donesl si peřinu a polštář - no to je teda vynález, vždycky jsem se do těch věcí zachumlala a ani jsem nedutala. Když páníček přišel spát, nezbylo mu nic jiného, než si lehnou na bok na krajíček pohovky, protože zbytek byl celý můj.
20.1.2012
Tak to mám za sebou. Kroměp1290568--800x600-.jpg té první injekce to nebylo tak hrozné, protože dál si nic nepamatuji. Vlastně jsem to celé prospala. Bebí je pryč, no namísto toho tam je asi deset stehů. Nejvíce co mne štve je ten límec, který jsem dostala, abych těm stehům dala pokoj. Nažrat se nemůžu. Napít se nemůžu. Pořád do něčeho vrážím. A to budu muset vydržet ještě 12 dnů.
13.1.2012
Páníček někam volal. Tak jsem zapla radarový systém a slyším: "No ta tvoje holka má krev jako mladice." Jsem se nafoukla pýchou - no vidíte, ani nevíte co máte doma! Jenomže pak to pokračovalo: "Ale ta bulka se mi nelíbí, ta musí pryč." Pryč, pryč, jak pryč????, tomu nerozumím. Pak jsem ještě slyšela "v pátek"...."ne lokálně ne, uspíme částečně". Jak uspíme, koho uspíme? Jééééžiš oni se baví o mně, já nechcíííí, co když se neprobudím a kdo ví co mi ufiknete!!! Co jsem komu udělala!....... Hmm do pátku je daleko, se mi zdá že vrzla lednička...honem.
12.1.2012
Heč, páníček mě vzal na výlet autem... jsem si myslela. Jenže jsme vystoupili u té budovy, kde to tak nějak divně smrdí. Ani jsem se nenadála a už jsem ležela na vyšetřovacím stole. Vzali mi něco krve, na vyšetření, jak moje játra zvládají boj s epilepsií. No a potom si páníček vzpoměl ještě na tu bulku, která se sice nezvětšuje, ale ani nezmenšuje ani po mazání. Pan doktor říkal, že zánět chlupvých váčku to není a vzal mi z toho vzorek do injekční stříkačky. Páníček dostal za úkol to sledovat jestli se to nezvětšuje, a kdyby tak budeme řezat. Uáááá, co jsem to řekla, já nechci řezáááát, hóóónem pryč. Šup už jsem ze dveří venku, šup už sedím v autě, šup a už uháníme pryč domů. Tfuj, pro dnešek jsem to přežila!!!
20.11.2011
Jak mě tak páníček hladil, najednou říká, hele něco jsem objevil. Na vnitřní staně stehna zadní nožky se mi udělala malá začervenalá bulka. Páníček říkal, že to už jsme jednou viděli. Začalo to jako malá bulka a pak z toho byl velký zahnisaný strup. Bylo to loni v zimě a nakonec se z toho vyklubal zánět chlupových váčků. Panička chvilku hledala a pak v domácí lékarničce našla ještě neprošlou mastičku, kterou mi to tehdy mazali, nějaký BACTROBAN. Tak mi to tím mažou, jestli to nezmizne samo, pokud ne, tak tomu bude muset domluvit nějakým jiným kalibrem pan veterinář.
19.11.2011
Ráno se tak vzbudím, koukám, koukám a nic nevidím, pak zjistím, že vlastně nekoukám, protože mám dokonale zalepená očička. Když jsem nevylézala z pelechu, ani na lákání na salámek, tak se na ne přišel páníček mrknout blíže. Já to neviděla, ale on říkal, že mám zahnisané oči, a že jsem nejspíše zase chytla nějaký zánět. Pak někam volal, pak někam odjel a vrátil se s nějakou lahvičkou s vodou. Teď mi s tím vykapává oči tři krát za den, už to vypadá O.K., ale zaslechla jsem, že mi tu vodu, nějaký OPHTAL, bude kapat do očí celý týden. Páníček měl podezření na zánět třetího víčka, ale vypadá to, že jsem se na procházce s malou paničkou protáhla nějakýma rostlinkama a chytla jsem nějakou alergickou reakci. Naštěstí k vetovi nemusím, pokud se to nezhorší.
30.8.2011
Hmmmmm, páníček se ptal veta. Ten řekl, že počkáme a uvidíme. Moc dlouho jsme nečekali, dneska jsem to chytla znova a v boudě. Když jsem si to odbyla, jukla jsem na páníčky přes sklo. Když mě brali domů, zjistili, že jsem uslintaná a trošku se motám a tak páníček zase telefonoval, potom někam odjel a když se vrátil, říká "holka budeš toho brát trošku víc a ještě jeden lék k tomu". No tak poslušně baštím 2x denně tři tablety PHENAEMALETTENu (=2 x 1/2 tablety PHENAEMALU) a 1/2 tablety večer RIVOTILu.
19.8.2011
Ahojky, tak z ničeho nic, v jedenáct večer si tak podřimkuju a najednou hromy a blesky! Teda, nemyslím na obloze, ale zase v tom mojim mozečku. Tak jsem si odbyla svoje obvyklé dvě minuty slávy. Pak jsem vstanula, vypila jsem plnou misku vody, dala si dvě velké lžíce medu, k tomu hrst piškotků, vyčurala jsem se a šla zase spát. V pondělí pošlu páníčka k vetovi, ať se zeptá, jestli zůstaneme u obvyklého dávkování, nebo budu muset žrát toho svinstva o něco víc. Nedej bože, nemyslím ten salámek, ale to co je použito jako nádivka.
23.5.2011
Špatně jste drželi! Asi mi je souzeno polykat ty prášky navždy, no ještě že to jde ruku v ruce s tím salámkem. Dneska jsem to chytla v noci během spánku. Páníčci přiběhli za mnou dolů, protože slyšeli, jak jsem žuchla z pohovy na koberec. Jinak nic moc - obvyklý průběh. Za dvě minuty jsem to měla za sebou. Takže jsme zase přešli na obvyklou dávku 2x denně 2 pilule.
19.5.2011
Krev mám O.K. Teď budu brát 10 dnů 2x denně 1 piluli, potom 10 dnů 2x denně 1/2 pilule a nakonec 10 dnů 1x denně 1/2 pilule. No a pak budu čistá, už mi páníček nebude říkat feťando! No a pak už budeme všichni čekat, jestli to bez těch prášků vydržím. Jinak mě bude čekat další a delší - roční léčba, tak mi držte tlapky.
12.5.2011
HURÁÁÁÁ! Tak jsem překonala rekord. Teď ale z té druhé strany. Tři měsíce bez epi záchvatu. Páníček mě objednal k vetovi na to vyšetření krve. A nejspíše začneme snižovat dávky Phenaemalettenu.
29.3.2011
Dneska jsem byla u veta, vůbec jsem se nebála, heč. Vyfasovala jsem dvě včelky mezi lopatky (proti vzteklině a jinému svinstvu). Na odčervení si páníček odnesl domů jednu pilulku MILBEMAXu. To jsem ještě nežrala! Ale mně už je to jedno, pokud to bude mít slušivý župánek ze salámku tak to polknu. Páníček mě taky zvážil, přibrala jsem 1 kg! No co páníček loni přibral pět a taky mu to nevyčítám. Stejně mám pořád ještě rezervu, mám jenom 12 kg a pořádný vendéen by jich měl mít alespoň čtrnáct! Jinak jsem dobrala čtyři balení Phenaemalettenu a pořád dobrý. Páníček si vzal od veta další recept na novou várku a až to doberu, mám se až půjdu okolo zastavit. Vet mi veme něco krve a prověří, jestli mám v pořádku játro.
19.2.2011
Tak mám za sebou první týden "feťáka". Zobu 2x denně dvě bobule Phenaemalettenu. Prozatímně bez významných vedlejších účinků. Nejsem ani unavená, ani ospalá. Běžně vy konávám všechny své aktivity, na které jsem zvyklá - nahánění každého živáčka venku,, procházky s páníčky, hra na kousanou s malou paničkou, běžný výcvik, sumo s páníčkem atd. Jenom jsem nějaká žravá. Neustále visím komukoliv za zadkem, kdo vejde do kuchyně. Kdyby to šlo, nejraději bych se z boudy přestěhovala do ledničky.
11.2.2011
Dneska páníček donesl od někud nějaké čtyři podezřelé krabičky, je na nich napsáno P...H...E...N...A...E...M...A...L ...E...T...T...E...N. Uf to byla fuška to přeštěkat. Hmmm, to asi bude ten "fenobarb". Zaslechla jsem, jak se domlouvají s paničkou, že od zítřka mi to začnou dávat. Snad mi to bude chutnat, ale vypadá to podezřele!?
6.2.2011
Tak, to jsem ale bombarďák!!! Dneska jsem zbourala všechny rekordy, ani ne po 24 hodinách jsem to chytla znova! Že by mě to nedochůdče ze včerejška až tak rozhodilo? Protože už jsem zkušená epileptička, byla to pro mě sranda. Zase to byl jen takový lehčí záchvat, žádne zběsil hrabání ťapkama, žádná cvakačka zubama, jen trošku slintulí. Za pět minut jsem už řádila na zahradě jako by se nic nestalo. Páníček konzultoval s veterinářem, asi mi zkušebně nasadí na tři měsíce nějaký Phenobarbital, pak mi budou dávky postupně snižovat na nulu, no.... a pak se uvidí. Je vidět, že bylinky zmírňují sílu záchvatu, tak je budu polykat dál, taky proč ne, když mám tak zajištěn 3x denně přísun šunčičky, kterou zbožňuji. Doufám, že ten "fenobarb" mi taký budou dodávat v nějakém voňavém župánku.
5.2.2011
Tak jsem měla další EPI záchvat. Dneska byli u nás na návštěvě známí mých páníčku a dovedli si s sebou takovou rukavici (prý nějaký Silky Teriér). Ze začátku jsem byla hrozně ráda, že mám kamaráda na hraní, pak mě ale štvalo, že ON! může tam, kde já ne (třeba na pohovku, kde leží jen páníček, nebo do křesla). Nejspíše to všechno vzrušení vedlo k tomu, že jsem TO zase chytla. Vypadá to ale, že ty páníčkovy kapky začaly učinkovat. Záchvat jsem měla velice krátký (ani ne dvě minuty) a ani jsem při něm zběsile nehrabala nožkama, neckvakala zubama a skoro neslintala. Jenom jsem měla takové křeče, při kterých jsem natahovala tlapky. Po záchvatu jsem ihned vyskočila a vše bylo v pořádku, žádná desorientace, jen jsem byla trošku neklidná a to za chvilku přešlo. Páníček mi ihned po záchvatu dal ještě nějaké malé bíle kuličky na uklidnění a za hodinu znova. Spalo se mi po nich skvěle. Prý to taky přišlo v tom balíku z Anglie. Mezi záchvaty to teďka bylo 42 dnů, takže ani nedošlo k dalšímu zkrácení intervalu.
11.1.2011
Páníček zase brouzdal na netu a moc se mu se mnou do klasické léčby epilepsie nechce, říká, že bych po používání těch léků byla jako hadrová panenka - bez nálady, bez pohybu, prostě mouchy sežerte mě, a to až do posledního dne a na to prý jsem ještě mladá fenka, která musí něco vydržet. Páníček tam objevil homeopatické léky pro nás hafíky, všechno to je na bylinkové bázi, nyní jde o to, jestli mi to pomůže. Dneska pošťačka donesla balíček, až z Anglie. Sice nevím co to ta Anglie je, nebo kde je, ale to nevadí. Potom, co jsem ulovila pošťačku a vytloukla z ní ten balík, našla jsem tam nějaké kapky. Páníček dělal jakoby nic, ale já vím, že ten rohlík s paštikou měl ještě nějakou jinou příchuť. Tak jsem dnes zahájila přírodní léčbu mé nemoci. Teď už budeme všichni u nás doma počítad dny, kdy se dostaví další EPI a v jaké síle. Doufáme, že to bude co nejpozději a co nejmírnější. No, zase uvidíme.
25.12.2010
Zlatý zánět chlupových váčků!!!! Boží hod vánoční jsem oslavila dalším EPI záchvatem. Zatím co mezi 1 a 2 byl rozdíl 58 dnů, tak mezi 2 a 3 byl rozdíl 45 dnů. Záchvaty se postupně mírně prodlužují (z původních dvou minut na tři minuty). Intenzita záchvatů se taky postupně stupňuje i když jen neznatelně. Po dnešním jsem dokonce byla i trochu dezorientovaná. Páníček zase bude konzultovat s vetem.
20.12.2010
Páníček mi před týdnem objevil ňákou bulku na levé přední pacině. Po týdnu se bulka změnila v asi centimetrový strup, tak jsme vyrazili k vetovi ať to zkoukne - stejně jsme tam museli, kvůli nákupu Spot-Onu na "svině kousavý" a červíky. "Hodný" pan veterinář mi nejprve sloupl vzniklý strup - to celkem šlo, ale pak na mě vzal dezinfekci, no to jsem kvičela jak píchlé prase! Páníček vyfasoval nějaký antibakteriální fujtajbl (BACTROBAN), kterým mě budou 2x denně mazat a pokud se to do čtrnácti dnů nezahojí, máme zase přijít na návštěvu a udělal by se odběr na histolku (ještě, že nevím co to je, bo bych nikde nešla). Vet si myslí, že se jedná o zánět chlupových váčků, potom, co jsem se někde píchla o nějaký klacek nebo trn, tak doufám, že má pravdu.
10.11.2010
Tak po dvou měsících je to tady znova. Záchvat trval něco přes dvě minuty a subjektivně se nám zdálo, teda páníčkům, že byl, co se týče intenzity, horší než ten prvý. Po záchvatu jsem vyskočila jakoby nic, šla se napít, něco si dala na zub a šla spát, no a páníčci pro změnu, nespali a poslouchali, kde se co šustne. No tak jsme to nahlásili vetovi a podle toho, kdy nastane další záchvat budeme dále postupovat.
30.9.2010
Všechny testy v pořádku!!!!! A že jich bylo. Takže se prý jednalo o idiopatickou epilepsii. Prostě jsem trošku vyzkratovala. Samozřejmě mě mají dále sledovat a pokud by náhodou došlo k více než dvěma záchvatům za rok, možná už se to nemusí vůbec opakovat, budeme to řešit dále.
20.9.2010
Hurá, náš vet se vrátil z dovči, takže honem k němu. Dostali jsem přednášku na téma epilepsie u psů, která v zásadě potvrdila, co páníček našel na netu. Zahrála jsem si na čestného dárce a odevzdala jsem krev na různé druhy testů, aby se vyloučila možnost nedostatku nějakých látek, nebo špatné funkce některých orgánů. No na Jánského plaketu to prý ještě nebylo. Na závěr mi ještě udělali krásnou RTG fotku. Výsledky by měly být za týden. Když už tam páníček byl, tak se zeptal ještě na zakalené oči, loupání kůže a skvrnu na krunýři u naší vodní želvy. Vyfasoval nějaké preparáty a pak se ještě zmínil, že zakrslý králík měl průjem a odcházel s plnou náručí léků. O tom, že má ještě doma rybičky se už raději nezmiňoval!
14.9.2010
Tak jsme si alespoň trošku oddechli. Žádný další záchvat se v nebezpečné zóně 24 hodin naštěstí nekonal. Teď mě páníčci neustále pozorují a to, co vždycky bylo normální se jim teď zdá podezřelé, nejspíše obvyklá reakce na nepříjemný zážitek. Snad je to za pár dnů přejde, mě už to pěkně štve!
13.9.2010
"Pátek třináctého nešťastný to den, nechoď (teď už nevím kdo) k vodě ven". Zatracený Erben, sice nebyl pátek, ale já měla smůly až dost. Dneska večer jsem dostala epileptický záchvat. To byla ale jízda! Trvalo to asi tak do dvou minut, ale jelikož jsme na to nebyli připraveni ani já, ani mí páníčci, byl to docela hrůzostrašný zážitek. Teda pro ně, já byla mimo. Panička volala samozřejmě ihned na veterinu (páníček byl na služebce), tam ji řekli, že mě má přes noc hlídat a když se to nezopakuje do 24 hodin, tak je to dobrá zpráva a nemáme ani chodit. Náš vet se vrátí v pondělí z dovolené, tak ho vyzpovídáme, jestli může pro mě něco udělat. Samozřejmě, že páníček, když se vrátil, sedl k netu okamžitě nastudoval dostupnou literaturu o psí epilepsii a když mě hladil tak vypadal, že má celkem o mne obavy. No, co víc,........uvidíme. Abych neumřela blbá, tak mi udělal přednášku o tom, co na netu zjistil.
5.2.2010
Takže krvavá sraženina se za týden perfektně vstřebala a nenastaly ani žádné jiné komplikace. Už jsem zase jako nová.
29.1.2010
Tak máme zase jeden úraz. Jak neustále vyháním ze "své" zahrady vše co leze, lítá, plazí se, poskakuje, nebo jakkoliv jinak vyjadřuje pohyb. Tak se mi to dneska nevyplatilo! Upalovala jsem za drzým kosákem a nezafungovaly mi brzdy (auta prý mají nějaký ABS - budu muset štěknout páníčkovi ať mi ho taky koupí). V obočí pravého oka mám docela malou ranku, takovou odřeninu. Nejspíše to je stopa od nějaké větve nebo klacku, já už nevím, byla jsem zaneprázdněná lovem. Ten se mi potom asi svezl to oka, a praskla mi tam asi nějaká žilka. Bělmo oka mám celé krvavé. Páníček mi to prohlídnul a žádne znatelné poranění oka neobjevil. Chvilku laškoval s myšlenkou, že navštívíme veta. Ale i když jsem prvotřídní fňukna, nic mě nebolí. Takže počkáme, jestli to třeba nezačne hnisat.
28.9.2009
Celé léto jsme přežili bez jakýchkoliv problémů. Takže raději nebudu malovat čerta na zeď a hurá na podzim a zimu.
9.2.2009
Tak jsme doužívali jitrocelový sirup. Občas sice ještě zakašlu, hlavně když jsme na procházce a "přidusím" se obojkem, když zatáhnu. Jinak jsem ale čiperka.
25.1.2009
Jejda, jejda, dostala jsme kašelek a rýmečku. Pániček sedl do auta a vyrazil do lékárny pro jitrocelový sirup. Vypadá to na lehké nachlazení. Teplota nikde, z očí mi neteče, jenom trošku z čumáčku a občas si v noci a hlavně ráno zakašlu. Když mi páníček rozevře mordu, vidí oblasti mandlí hleny, které mě při polykání občas potrápí, ale není to nic velkého.
10.1.2009
Vypadá to dobře. V "blinkacím" kalendáři přibyla za celý týden jen jedna čárka, což je OK. Jenom já žeru jen poloviční porce oproti doporučeným denním dávkám na krmivu. Páníček mě obviňuje, že jsem potvůrka rozmlsaná. K samotným granulkám prý jen čichnu a odejdu znechuceně pryč. Když mi přidají vývar nebo konzervu, dokážu granule vyseparovat a zbytek vyžrat a pak zase dělám jako, že nemám hlad. Ale když páníček strčí hlavu do ledničky a vytáhne voňavý salámek hned mě má za zadkem a naznačuji, že by si taky zobla. Páníček mi vyhrožuje převýchovou, prý aby si ta potvůrka vážila i těch ne zrovna levných granulek!
4.1.2009
Tak máme za sebou čtyřdenní rýžovou dietku. Žeru jako protrhnutá, i čtyřikrát denně, ale páníčci mi dávají menší porce, aby jsme ten žaludek moc nezatěžovali. Po zvracení taky ani stopy. Zítra přejdeme zpět na obvyklou stravu.
1.1.2009
Asi jsem v pohodě, jsem čilá, když uvidím vodítko tak začnu okamžitě vyšilovat, že chci na procházku. Jenom trochu míň žeru, a to od té doby, co jsme přešlí z kuřecího na lososové AG . Poslední dva dny jsem si vždycky ublinkla, vždycky takový ten žlutý hlen bez známek potravy a vždycky ráno (že bych byla těhotná ?). Na okurky ale do ledničky prozatímně nechodím, tak začneme hledat problém jinde. Páníčci se rozhodli, že mi nasadí na čtyři dny rýžovou dietu a začli jsme si dělat "blinkací" čárky do kalendáře. Rýži s kuřetem jsem spásla jako kdyby týden nežrala. Po čtyřech dnech zkusíme přejít opět na normální stravu, jestli se to bude opakovat.
27.12.2008
Už dva dny nežeru - ani jíst mi nechutná, ani pít mi nechutná!! Páníčci mě nařkli že jsem potvůrka mlsná, protože žádné další příznaky nějaké katastrofy nemám. Jsem čilá, hravá a pravidelné procházky mě evidentně taky baví. Musím podotknout, že o vánočních svátcích na mě páníčci byli jako na "psa". Žádné ňamky a upadávání všeho možného od stolu, jen strava na kterou jsem zvyklá.
No a dnes ráno BUM!!!! Místo ranního čůrání jsem tak, tak stačila vystrčit hlavu z venkovních dveří a už bylo v álejích nablito a ne jednou. Z prvu to byla jakoby čistá voda, pak úplně bíle zpěněné hleny. Domů jsem už nedošla, opustily mě síly. Zůstala jsem uprostřed zahrady a s výrazem je mi špatně a tady chci zdechnout jsem se svalila do sněhu. Tak mě páníček odnesl na pelech, kde mě neustále "natahovalo" na blinkání, ale už nebylo co. Byla jsem úplně apatická jen jsem ležela a hleděla. Když jse mě páníček pokusil postavit na čtyři, tak jsem se hned svalila, jako by to byla moje poslední hodinka. Tak páníčci začali vytáčet telefonní čísla doktorů, kteří drží v tuto vánoční dobu službu.
V jednu hodinu odpoledne jsme vyrazili k panu veterináři, teda tam bylo psů, no jako psů. No a když jsem já byla prohlídnuta - teplota nikde, žádné bolestivé reakce na prohmatavání břicha, žádné jiné příznaky nějaké nemoci, tak jsem dostala dvě včelky- jednu na ten rozhoupaný žaludek a druhou s nějakými vitamínoši (blíže to v tomto případě nejsem schopna určit, protože jsme si od pana doktora zapoměla vzít papírek s nálezem). Dostali jsme doporučení aby jsem do zítřka držela dietu (dnes začít jen piškotky a trochou tekutin, no a zítra ráno vařenou rýži se slepičím vývarem). Pokud začnu přijímat potravu, pak je to OK, no a kdybych odmítala, tak se máme zítra znova stavit, aby se udělal rozbor krve a pátralo se dále po tom, co mi je. Hurááá, piškotky mi večer chutnaly, no ale pořád jsem jako přejetá vlakem, tak uvidíme zítra ráno.
Opět hurááá. Zblajzla jsem rýži (nad kterou normálně ohrnuji fifák) s kuřecím vývarem a troškou masa jako malinu (a ještě jsem prý podezřele očichovala králíka v kleci). Já ale králíky nežeru, jsou to kámoši, koho bych potom naháněla po obýváku.
13.12.2008
Takže máme po návštěvě pana doktora. Ten mi ještě jednou vyčistil nemocné ouško, změřil mi teplotu (v zadku - no fuj!), když mi tam ten teploměr vrazil vyjely mi oči až před čenich. Říkal, že už je to v pořádku. Páníčci mi za odměnu koupil novou kost, teda dvě, pro jistotu!
6.12.2008
Tak to ale dlouho netrvalo. "Řípa" už není zdravá. Posledních pár dnů jsem se začala drbčit za levým lopuchem, což jsem hlasitě komentovala mručením, k tomu jsem ještě potřepávala hlavou za občasného klonění na levou stranu a občas jsem taky pěkně kvikla bolestí. Při pravidelném čištění uší mi páníček zjistil vyšší tvorbu hnědého fujtajblu v oušku, zarudlý a trochu smradlavý ušní boltec - no fuuuuj! Vše co páníček vysledoval samozřejmě našel také v "psí literatuře" pod nadpisem zánět vnějšího zvukovodu.
Takže druhý den ráno šupajdi k panu doktorovi. Přišli jsme relativně včas. Pan doktor mi lopucha vyčistil. Čištění se skládalo z toho, že mi nejprve odstranil chlupy vyrůstající v okolí a zevnitř vnějšího zvukovodu - to moji páníčci zanedbali, protože jsme jen občas vyrůstající chlupy zastřihli a to se nemá. Páníček byl poučen, že je záhodno občas, tak aby mě moc netrápili, chlupy vyškubat. V první fázi to co jde prsty a potom je nejlepší si pořídit peán a zbytek chlupů, ke kterým je horší přístup vyškubat tímto nástrojem. Páníček říkal, že ví o co se jedná, protože kdysi chytal ryby - teda pytlačil. My jsme to nedělali, protože já jsem si myslela, že to bude moc bolet a radši jsem kvičela předem - to pro jistotu. Ale pan doktor mi ukázal, že to není tak hrozné, a i když jsem docela bolestínek, moc jsem neprotestovala. Potom mi pan doktor aplikoval OTIFREE na dočištění a desinfekci oušek a do toho bolavého nakapal emulzi PANOLOG. Emulzi budeme ještě aplikovat po 1 ml dalších šest dnů a pak se přijdeme ukázat jestli se kouzlo podařilo. Doma jsem dostala za odměnu kostičku a už ani nevím, že mi něco bylo. A taky už nevím, kde skončila ta kost??? Hledala jsem jí po celém bytě ale nikde nic. No to jsem zvědava kde jsem si jí sama schovala. Jsem mladá, nebo blbá? Jak říkala Růžičková.
Kost jsem dodnes nenašla!! Máme po týdenní léčbě ucha a dnes jdeme na kontrolu. První tři dny to vypadalo dobře. Ani jsem si nevzpoměla, že mám nějaké ucho. Akorát jsem se poslední dvě noci pozvracela (jen sliny a žaludeční šťávy). Jinak zvukovod mám už pěkně čistý bez jakéhokoliv výtoku nebo zanícení.
OD TÉ DOBY JSEM ZDRAVÁ JAKO ŘÍPA (29.11.2008)
10.4.2008
Ráno jsem nemohla rozlepit jedno oko, a tak šupajdi (ještě se zalepenou tlapkou) zase k panu doktorovi. Výsledek: zánět třetího víčka - od kdy mají psi tři víčka ?????? o tom mě v psí školce neučili, ale budiž od dneška už to vím. Zpravily to kapky TORBADEX a mast TOBREX a za dva týdny bylo vše OK.
3.4.2008
Au, au, aúúúúúúú.....už mám první úraz . Jsem při utírání tlapek seskočila asi z metrové výšky na zem na koberec, kde jsem si nejspíše převrátila drápek a pohmoždila tlapku. Zpravila to injekce a nějaké pilulky proti bolesti. A asi dva týdny packa přelepená náplastí, aby se mi nerozjížděla tlapka při našlapování. Odležela jsem to "chudinka" v posteli - když se hóóódně přihlédnete je to pravá zadní tlapka.
2.4.2008
Vstupní veterinární prohlídka u pana doktora.